150. "Książkożercy" - nowa seria książeczek do samodzielnego czytania

Sprawa tak świeża jak bułeczki z piekarni o szóstej rano - wczoraj na zebraniu z rodzicami w przedszkolu jedna z mam mówi, że jej córka bardzo chce samodzielnie czytać. Ale - większość książeczek, choć są dla dzieci, zawiera mnóstwo dwuznaków i wszystkich tych ż, ś i innych ó, których dzieci na tym etapie jeszcze nie znają. I właśnie w tym momencie we mnie włącza się tryb blogera - chcę zrewolucjonizować świat, ułatwić życie mamom, które niekoniecznie muszą tak jak ja lubować się w śledzeniu nowości wydawniczych, a przede wszystkim - wspomóc w rozwoju dzieci, które same, z własnej nieprzymuszonej woli chcą czytać! I dokładnie w tym momencie, jakby w odpowiedzi na moje potrzeby, pojawia się paczka z wydawnictwa Wilga, a niej nowa seria książeczek stworzona do samodzielnego czytania przez dzieci. Jak wypadła w mojej ocenie? Przekonajcie się czytając poniższą recenzję. 


Wydawnictwo Wilga zaskarbiło sobie moje ogromne zainteresowanie już samym mailem z propozycją zrecenzowania nowej serii książek. Zawarte w nim było zdanie: "Rozpalenie w dzieciach miłości do czytania to marzenie wielu rodziców, którzy sami są molami książkowymi". Tak, tak, tak! Podpisuję się po tym obiema rękami. 

Nowa seria książeczek o wdzięcznym tytule "Książkożercy" przeznaczona jest dla dzieci uczących się czytać. Została ona podzielona na trzy poziomy trudności, które będą wsparciem w twórczej nauce czytania. „Książkożercy” pomogą małym uczniom wejść w świat liter, słów i zdań, zgodnie z poziomem zaawansowania. Cała seria została przygotowana pod opieką metodyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki humorystycznym i wciągającym historiom oraz sympatycznym bohaterom, młodzi czytelnicy chętnie sięgną po lekturę. Czytanie uprzyjemniają też ilustracje ułatwiające zrozumienie tekstu. Zagadki, przygody, tajemnice – kto nie chciałby doczytać książki do końca?

W serii „Książkożercy” znajdziemy teksty o różnym stopniu zaawansowania, by ułatwić rodzicom wybór lektury na miarę umiejętności dziecka. Poniżej znajdziecie kilka słów o każdym z trzech poziomów.

Poziom A, oznaczony kolorem zielonym, jest odpowiedni dla Książkogryzaków, czyli maluchów dopiero rozpoczynających przygodę z nauką czytania. Książeczki na tym poziomie zawierają historyjki idealne do pierwszych prób samodzielnego czytania. Składają się one z prostych słów z jak najmniejszą liczbą dwuznaków i liter ze znakami diakrytycznymi. Na każdej stronie znajdziemy jedno lub dwa bardzo proste, pojedyncze zdania. Na końcu książeczki zamieszono sześć prostych pytań umożliwiających sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz sześć naklejek z ilustracjami z książki. 

Poziom B, oznaczony kolorem niebieskim, to wyzwanie dla Książkołasuchów. Książki oznaczone tą literą zawierają słowniczek trudniejszych wyrazów. Na tym etapie w tekstach wprowadzane są poszczególne wieloznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi w zakresie dopasowanym do poziomu dziecka. Historie są opowiadane przy użyciu zdań pojedynczych oraz złożonych. Na każdej stronie mały czytelnik znajdzie od dwóch do pięciu zdań. Na końcu książeczki zamieszczono sześć prostych pytań umożliwiających sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, słowniczek trudnych wyrażeń oraz sześć naklejek z ilustracjami z książki. 

Poziom C, oznaczony kolorem różowym, czeka na najbardziej zaawansowanych w sztuce czytania, czyli na Książkożerców. W tekstach użyte są wszystkie wieloznaki oraz litery ze znakami diakrytycznymi. Książkożercy mogą podczas lektury zmierzyć się z dłuższymi zdaniami złożonymi oraz trudnymi ortograficznie wyrazami. Na końcu książeczki zamieszczono aż dziesięć prostych pytań umożliwiających sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, łamigłówkę w postaci wykreślanki, słowniczek trudnych wyrażeń oraz sześć naklejek z ilustracjami z książki. 

Aktualnie dostępne są trzy książeczki z serii "Książkożercy", po jeden z każdego poziomu. 

"Super Marian nad jeziorem" to książeczka należąca do poziomu A. Opowiada ona o Jacku, który z okazji urodzin dostaje wspaniały prezent - konsolę do gry. Od tej pory nie potrafi się z nią rozstać i nieustannie gra w swoją ulubioną grę, której bohaterem jest Super Marian. Niestety, zabranie konsoli na rodzinną wycieczkę nad jezioro okazuje się bardzo złym pomysłem. Jednak perspektywa tragedii, jaka była bardzo blisko, pozwoliła chłopcu oprzytomnieć i uzmysłowić sobie, że oprócz wirtualnego istnieje także realny świat, w którym warto chociażby pobawić się z bratem w piratów.







"Akcja Jogi" to książeczka należąca do poziomu B. Spotykamy w niej Kubę i Idę, którzy wprost uwielbiają rozwiązywać zagadki detektywistyczne. Pewnego dnia sprawa do rozwiązania sama puka do ich drzwi - na tarasie znajdują bowiem rudego kotka. Dzieci jak najszybciej chcą wyjaśnić tajemnicę, kto jest właścicielem zwierzaka. Szczęśliwie, kociak ma na szyi zawieszkę z adresem. Po dogłębnej analizie mapy okolicy Kuba i Ida odkrywają, że wskazana ulica znajduje się blisko ich domu. Bez wahania ruszają, by pomóc kotu wrócić do domu. Jego właścicielką okazuje się dobrze znana dzieciom pani bibliotekarka, która jest ogromnie wdzięczna za zwrot swojej zguby.






"Bomberka" to książeczka należąca do poziomu C. Jej bohaterami są Zuza i Filip, bardzo zgodne rodzeństwo. Jest jednak jedna rzecz, której dziewczynka bardzo zazdrości bratu. To jego wspaniała kurtka - bomberka. Chłopiec za nic w świecie nie chce jej nikomu pożyczać. Pewnego dnia psotna Zuza postanawia bez wiedzy brata przymierzyć jego własność. Niechcący urywa breloczek w kształcie kostki do gry. Cały dzień zastanawia się, jak naprawić szkodę, kiedy znienacka zostaje zaczepiona przez chłopca, który twierdzi, że właściciele takiego breloczka należą do drużyny "Niezły numer", która organizuje akcje charytatywne w okolicy. Dzięki niespodziewanemu splotowi wydarzeń sześcioletnia Zuza zostaje pierwszą dziewczynką w klubie, w dodatku bardzo bystrą i zaangażowaną w jego działalność.






"Książkożercy" to strzał w dziesiątkę. To książeczki, które bez stresu i z przyjemnością wprowadzą maluchy w świat książek. Odpowiednio przygotowane lektury to gwarancja sukcesu czytelniczego. Z niecierpliwością czekam na kolejne tytuły z tej serii!

Za możliwość przeczytania książek bardzo dziękuję wydawnictwu Wilga.

Image and video hosting by TinyPic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...