206. "Milczenie aniołów" Joanna Jax - "Prawda zapisana w popiołach" tom I [RECENZJA PRZEDPREMIEROWA]

Przeglądając kategorie i gatunki książek zauważyłam, że coraz bardziej zaciera się granica pomiędzy klasyfikacją książek. Często w kategorii literatura piękna znajdujemy pozycje, których zdecydowanie tym mianem określać się nie powinno. Brakuje natomiast pozycji, które z całą stanowczością znaleźć się tam powinny. Najnowsza powieść Joanny Jax na portalu lubimyczytać.pl wpisana została do kategorii powieść historyczna, co w pewnym sensie jest zasadne, ale moim zdaniem niewystarczające. Ja sama chętnie zakwalifikowałabym ją jako literaturę piękną, bo w dzisiejszych czasach mało który pisarz potrafi tak mądrze i przystępnie pisać o ważnych dla historii kraju wydarzeniach, operować tak poprawnym i barwnym językiem a także angażować czytelnika w losy bohaterów, jak robi to Joanna Jax. Kolejna powieść udowadnia, że autorka jest w wyśmienitej formie!"Milczenie aniołów" to powieść, która rozpoczyna nowy cykl pod tytułem "Prawda zapisana w popiołach". Spotkamy w nim bohaterów znanych z sag "Zemsta i przebaczenie" oraz "Zanim nadejdzie jutro". Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak autorka sprawnie połączyła losy pozornie obcych sobie osób. Ktoś może pomyśleć - a cóż w tym odkrywczego - połączyć dwie sagi w jedną? Ale dla mnie to posunięcie na mistrzowską skalę, z którego jestem bardzo zadowolona! Szymon Wielkopolski, Mateusz Rosiński i Nadia Niechowska będą mieli okazję poznać moich ukochanych bohaterów - Nelę Domosławską i Kubę Staśko. Ale to nie koniec! W "Milczeniu aniołów" spotkamy także Hankę Lewin, Alicję Rosińską, Igora Łyszkina, Błażeja i Gabrysię Piotrowskich, Laurę Przebindowską czy Grzegorza Ossowieckiego. 

Każdy z nich będzie musiał zmierzyć się z szarą rzeczywistością lat pięćdziesiątych i demonami przeszłości, które za nic nie pozwalają o sobie zapomnieć. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1956 - 1958. Bohaterom udało się już w miarę poukładać swoje życie po wojnie i każdy z nich stara się stawić czoła wyzwaniom codzienności. Ile osób, tyle spojrzeń na sytuację w Polsce - ci, którzy zaznali życia w sowieckich łagrach toczą dyskusje z tymi, którzy doświadczyli niemieckiej agresji i znaleźli się w obozach koncentracyjnych. Jedno jest jednak niezmienne - każdy boi się, że powojenny spokój jest dany zaledwie na chwilę i z każdej strony spodziewają się ponownych ataków. 

Nie zmienia to faktu, że należy żyć i radzić sobie w trudnych czasach. Szymon jest aplikantem w kancelarii prawnej i przyjdzie mu się zmierzyć z ciężką sprawą, Nela została dziennikarką, która wpakuje się w duże tarapaty tylko dlatego, że chciała pomóc nieznajomej osobie, Nadia jest  lekkoduszną studentką, która gustuje w dużo starszych mężczyznach, Kuba niezmiennie zajmuje się grą na saksofonie w klubach i lizaniem ran po niespełnionej miłości do Laury, natomiast Mateusz postanowił odnaleźć swoje korzenie i wyjechać do Izraela. To właśnie na losach tej piątki bohaterów oparta została fabuła powieści. Ich drogi przeplatają się i zaczynają łączyć ku uciesze czytelników, którzy zdążyli ich już dobrze poznać. Ale nie martwcie się - nie musicie znać wymienionych wcześniej sag, aby zabrać się za czytanie najnowszej powieści autorki. "Milczenie aniołów" to nowy rozdział w życiu postaci, jeśli chodzi natomiast o ich przeszłość została ona w kilku słowach wyjaśniona w treści książki tak, aby każdy wiedział o co chodzi i zrozumiał łączące bohaterów relacje.

Czytanie książek Joanny Jax to swego rodzaju miód na moje serce. Uwielbiam je i podkreślam to na każdym kroku, a wczoraj podczas lektury zupełnie innej powieści zrozumiałam, dlaczego tak się dzieje. W dzisiejszych czasach pisarzem może zostać praktycznie każdy, kto tylko znajdzie wydawnictwo, które podejmie się sprzedaży jego dzieł. Coraz mniej zwraca się uwagę na poprawność językową, dbałość o formę przekazu czy choćby sensowną fabułę. Rynek czytelniczy zalewają książki o niczym, napisane przez amatorów nie potrafiących sklecić jednego składnego zdania. Dlatego kiedy w tym chaosie trafia się na książki takie jak te pisane przez Joannę Jax, należy o tym mówić dużo i głośno. Ta autorka w swoich powieściach kreuje całe szeregi bohaterów, spośród których każdy ma ciekawy, barwny życiorys i indywidualny, niepowtarzalny charakter. Czytając zapamiętujemy każdą postać, bo każda wnosi coś innego i jest wyjątkowa. To nie są płaskie postaci, ale wartościowe osoby, które kocha się lub nienawidzi. Ważne u autorki są także miejsca akcji opisane w powieści. Tym razem znajdujemy się głównie w powojennej Polsce, ale także w Anglii czy Izraelu. Joanna Jax fantastycznie opisuje polityczne nastroje Polaków, atmosferę w kraju i dotyczące jej odczucia bohaterów. Wielokrotnie już powtarzałam, że uczę się z książek pani Joanny historii Polski i tak jest także tym razem. Życie w czasach PRL-u i rządy partii komunistycznych to niezwykle ciekawe zagadnienia z mojego punktu widzenia.

"Milczenie aniołów" to bardzo dobrze napisana powieść, która z pewnością nie zawiedzie wielbicieli twórczości Joanny Jax. To także świetna propozycja dla wszystkich, którzy swoją przygodę z książkami autorki chcieliby dopiero rozpocząć. Tutaj w zasadzie nie ma nad czym się zastanawiać - tę powieść zwyczajnie trzeba przeczytać i już!

Za możliwość przedpremierowej lektury serdecznie dziękuję wydawnictwu Videograf.

3 komentarze:

  1. Nie mogę się doczekać tej powieści!!! Przeczytałam z zachwytem,, 5Zanim nadejdzie jutro ", i niecierpliwie czekam na dalsze losy bohaterów. Byłam bardzo, bardzo zła na Panią Joannę, że pozwoliła im wrócić do Polski zaraz po wojnie. Wiedziałam, że ten powrót przysporzy im wiele problemów. Dlatego chciałabym jak najszybciej przeczytać powieść. Pewnie też siegnę po,, Zemstę i przebaczenie ".

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłam na spotkaniu autorskim z tą pisarką i miło ją wspominam, ale książki jej jeszcze żadnej nie czytałam ;)

    OdpowiedzUsuń

271. "Luca" Agnieszka Siepielska - Wydawnictwo NieZwykłe

Najpierw był Rhys, potem Antonio, a teraz przyszedł czas na Luke! Uwielbiam książki o braciach Valenti, a ich kontynuacja z kuzynem w roli g...