233. "Estera. Królewskie piękno" Angela Hunt

Biblijna królowa Estera - postać, którą możemy poznać śledząc Stary Testament. Jej historia okazała się na tyle inspirująca dla autorki bestsellerowych powieści - Angeli Hunt, że postanowiła ona przedstawić ją czytelnikowi w nieco inny, bardziej przystępny sposób. Dzięki temu opisana w Księdze Estery ukochana króla Kserksesa staje się kobietą taką jak my - zakochaną, oddaną swemu mężczyźnie, odrzuconą i niespełnioną, a nie jedynie odrealnioną postacią opisaną na kartach Biblii. Dla mnie "Estera. Królewskie piękno" to jedno z najbardziej pozytywnych zaskoczeń czytelniczych. To taka książka, po której nie spodziewałam się wiele, a dostałam bardzo dużo.




Kiedy poznajemy Hadessę ma ona zaledwie jedenaście lat. Od urodzenia mieszka w Suzie, gdzie wychowują ją kuzyn Mordechaj i jego żona Miriam. Sami niestety nigdy nie doczekali się potomstwa, dlatego Hadessa jest dla nich jak własna córka. Już podczas pierwszego spotkania czytelnika z główną bohaterką dowiadujemy się, że to nie jest zwykła nastolatka. Dziewczyna jest zafascynowana życiem w królewskim pałacu i z wielkim podziwem obserwuje piękną królową. I choć nie powinna, gdyż jako Żydówce nie wolno jej nawet marzyć o życiu w dostatku i bogactwie, to jednak cała młodość Hadessy upływa na potajemnym zgłębianiu wiedzy o królu i kreowaniu w głowie wielkiej miłości. Kiedy więc kobieta zostaje porwana do haremu króla Kserksesa jej życie odmienia się bezpowrotnie. Młoda Żydówka traci zaprzysiężonego jej narzeczonego a zyskuje nowe życie, o którym skrycie marzyła. By ukryć swą prawdziwą tożsamość, nazywa siebie Esterą. Dziewczyna przez rok poddawana jest zabiegom upiększającym i specjalnym naukom, które pomogą jej odpowiednio zaprezentować się na pierwszym spotkaniu z królem. Estera już od początku jest główną faworytą do podbicia serca władcy. Kiedy więc panująca królowa popada w niełaskę swego męża, a ten postanawia pozbawić ją należnego tytułu i oddalić od siebie, staje się jasne, że nasza młoda bohaterka ma wielkie szanse zająć jej miejsce. Niespotykane piękno, ale i mądrość dziewczyny sprawiają, że Kserkses oddaje Esterze królestwo i serce. Rzeczywistość królewskiego dworu okazuje się jednak bardzo daleka od dziewczęcych marzeń kobiety. Król skrywa w sobie bowiem demony, z którymi trudno wygrać. To nie odstrasza dzielnej królowej Estery, która darzy swojego męża wielkim uczuciem i chce dla niego wszystkiego, co najlepsze. Nie zawaha się nawet narazić własnego życia w jego obronie.



"Estera" to niebywale fascynująca opowieść o biblijnej królowej, która skradła serce króla Kserksesa, a teraz także moje. Przenosi nas do świata pełnego intryg, zdrad, bogactwa i wielkich namiętności, w którym jednego dnia można zasiąść na tronie, a nazajutrz ryzykować życie w obronie ideałów. Tytułowa Estera to niezwykła osobowość, która potrafiła narazić własne życie aby ocalić tysiące istnień. Wydawać by się mogło, że powieść inspirowana historią biblijną będzie nudna czy zbyt poprawna. Nic bardziej mylnego! Angela Hunt w mistrzowski sposób ożywiła i rzuciła zupełnie nowe światło na życie królowej Estery. Po lekturze tej powieści postanowiłam zapoznać się z biblijną Księgą Estery. Byłam bardzo mocno zdziwiona. To wszystko co znajdziemy w "Esterze" zostało już opisane w Starym Testamencie! Ale w zupełnie inny sposób. To proste, suche fakty i zdarzenia, pozbawione duszy. Autorka w swojej książce tchnęła życie w Esterę, wyeksponowała niebywały charakter, który z pewnością królowa miała, inaczej nie dokonałaby tak wielkich rzeczy. Pokazała nam drogę, którą musiała pokonać młoda kobieta, aby zostać zauważoną przez króla. Ukazała ciemne strony pięknego z zewnątrz i tak upragnionego przez zwykłych śmiertelników życia w pałacu królewskim. Przedstawiła prawdziwe oblicze króla, z zewnątrz nieustraszonego i silnego, a w środku zagubionego i cierpiącego.

Narracja w powieści prowadzona jest z dwóch perspektyw. Część historii śledzimy oczami Hadessy, a część oczami Charbony - urzędnika królewskiego, który choć jest tylko eunuchem, to w praktyce pełni rolę prawej ręki króla. To on już od pierwszej chwili kiedy ujrzał Esterę wiedział, że ta dziewczyna będzie kimś znaczącym i wstawiał się za nią ilekroć mógł. Ten sposób narracji bardzo mi się podoba, ponieważ możemy śledzić całą akcję z dwóch niezależnych punktów widzenia. To jedna z tych książek, w których dwóch narratorów jest jak najbardziej wskazanych i potrzebnych.

Tę opowieść czyta się rewelacyjnie również ze względu na czasy, w jakich została umiejscowiona. Akcja toczy się w Persji, około 480 roku przed Chrystusem. W tych czasach Żydzi znajdowali się w niewoli pod rządami Medów i Persów. Okrutny spisek, uknuty przez Hamana - królewskiego doradcę, o mało nie pozbawił ich życia. Właśnie tutaj ogromną rolę odegrała królowa Estera, która narażając własne życie postanowiła poprosić króla o łaskę dla jej narodu.

Zaskoczenie. To słowo, które najlepiej oddaje moje uczucia po lekturze "Estery". Angela Hunt wykonała kawał mistrzowskiej roboty, aby przenieść czytelnika w biblijny świat, nie zanudzając go, a wręcz przeciwnie - zaciekawiając i fascynując. Nie spodziewałam się, że historia życia królowej Estery pochłonie mnie tak bardzo. Kibicowałam jej z całego serca, przeżywałam wraz z nią troski i radości. Bardzo chciałam, aby król pokochał tę młodą kobietę równie mocno, jak ona jego. Oprócz niekwestionowanych walorów tej powieści jakimi jest zdobycie wiedzy biblijnej to także przepiękna opowieść o rodzącej się miłości, poświęceniu i oddaniu drugiemu człowiekowi. Zdecydowanie polecam lekturę tej książki!

"Estera" otwiera serię "Niebezpieczne piękno". Kolejne planowane powieści to "Dalila. Zdradzieckiego piękno" oraz "Batszeba. Tajemnicze piękno". Z niecierpliwością będę wyczekiwać tych tytułów!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak.

1 komentarz:

  1. Czekam na przesyłkę , historię Estery znam ze Starego Testamentu. Dwie następne panie też znam z Biblii, zapowiada się obiecująco.

    OdpowiedzUsuń

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...