101. Czytam sobie, czyli seria książeczek do samodzielnego czytania #2 [NOWOŚCI]

Z pewnością większość z Was zna już wspaniałą serię Czytam sobie wydawnictwa Egmont. Dobra wiadomość jest taka, że została ona poszerzona o trzy nowe tytuły, które dziś pragnę zaprezentować. Jeśli jednak ta seria nie jest Wam jeszcze znana, zapraszam do lektury poniższego wpisu, w którym zdradzę wszystkie ważne informacje na jej temat.


Książeczki z serii Czytam sobie zostały podzielone na trzy poziomy trudności, wspierające naukę samodzielnego czytania dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Zostały one napisane przez poczytnych polskich autorów i pięknie zilustrowane. Nad całością czuwają metodycy, według zaleceń których książeczki są opracowywane pod kątem wspierania samodzielnej nauki czytania. Opisane historie są zawsze wciągające, czasem z dreszczykiem, innym razem pełne humoru, przygód, emocji i wzruszeń – każde dziecko znajdzie wśród licznych tytułów coś dla siebie.

Poziom 1, oznaczony kolorem żółtym, to książeczki które uczą składać słowa. Na każdej stronie pojawia się jeden wyraz, podzielony na głoski (np. d-e-s-e-r) oraz krótkie zdanie do przeczytania. Cała książeczka to około 150-200 wyrazów, zdania są krótkie, zawierają 23 podstawowe głoski w tekście czytanym. To doskonałe ćwiczenie w nauce głoskowania. Książki są napisane bardzo dużą czcionką, zaś tekst umieszczony jest na dole strony, dzięki czemu mały czytelnik może z łatwością pomagać sobie palcem w składaniu poszczególnych słów.

Poziom 2, oznaczony kolorem zielonym, to nauka składania zdań. Na każdej stronie znajduje się jeden wyraz podzielony na sylaby (np. pa-ra-sol) oraz nieco dłuższe, rozbudowane zdania z elementami dialogu. W książeczce znajduje się około 800-900 wyrazów, znajdziemy tu 23 podstawowe głoski oraz "h". Poziom drugi to idealny sposób na naukę sylabizowania.

Poziom 3, oznaczony kolorem czerwonym, to książeczki dla dzieci, które opanowały już dwa wcześniejsze poziomy i mogą z łatwością połykać strony. Ich objętość to około 2500-2800 wyrazów w tekście, użyte są w nich wszystkie głoski, zaś zdania są dużo dłuższe i bardziej złożone. W książeczce znajduje się alfabetyczny słownik trudnych wyrazów, bardzo przydatny dla ciekawych świata czytelników.

Wspaniałym pomysłem jest umieszczenie na końcu każdej książeczki sześciu naklejek związanych z jej treścią. Dodatkowo, w każdej książce na tylnej okładce znajdziemy trzy zadania dla mistrzów czytania - to pytania lub zadania do wykonania, za rozwiązanie których czytelnik otrzymuje imienny dyplom sukcesu. To wspaniała nagroda i motywacja do czytania.

Idealną kontynuacją serii Czytam sobie może być seria #Czytelnia, o której opowiadałam Wam tutaj (klik)

"Rekin Nudojad" Rafał Witek (poziom 1)

Na dnie oceanu nie ma miejsca na nudę, szczególnie w towarzystwie rekina Nudojada. Podczas gdy jego bliscy są zajęci mnóstwem ważnych spraw, młody rekin postanawia wybrać się do starego wraku, który znajduje się bardzo daleko od domu. Kiedy tam dociera, jego płetwa zaplątuje się w kadłub, przez co rekin znajduje się w pułapce. Szczęśliwie, na pomoc przybywa mu krab ratunkowy. Migiem uwalnia Nudojada i wspólnie udają się na obiad do mamy rekinowej.






"Nelka i piesek Fafik" Dorota Łoskot - Cichocka (poziom 2)

Czasami przypadkowe spotkanie może zmienić się w prawdziwą przygodę. Właśnie tak stało się, kiedy Nelka znalazła pod samochodem bezdomnego pieska. Wspólnie z tatą postanowili nakarmić biedaczka, a kiedy zobaczyli jak urocze i samotne z niego psisko, podjęli decyzję, aby go przygarnąć. Pozostało jeszcze tylko przekonać do tego pomysłu mamę, co wcale nie było takie proste.  Martwiła się ona tym, że pies to duży obowiązek, należy go karmić, zawozić do lekarza i wyprowadzać na spacery. Któż miałby to robić? Ostatecznie obowiązki zostały rozdzielone, a Fafik zyskał nowy dom i szansę na lepsze życie. Ten miły zwierzak wprowadził sporo zamieszania i radości w życie całej rodziny.






"Thor i Loki. O tym, jak karły wykuły młot dla Thora" Zofia Stanecka (poziom 2)

Poznajcie Thora, władcę błyskawic i Lokiego, boga ognia. Chociaż byli bogami i zamieszkiwali wspaniały Asgard, nie byli doskonali. Thor znany był jako wybawca i bohater, zaś Loki słynął z tego, że był zdradliwym intrygantem, który wywoływał spory, konflikty i wojny. Przeczytajcie, co wyniknęło z ich kolejne sprzeczki, a przekonacie się, że skandynawskie mity to źródło bardzo ciekawych historii.






Na moim blogu znajdziecie również recenzje trzech innych książeczek z tej serii - "Muffiny Eufrozyny", "Wielki bal Smerfetki" oraz "Złota Panna" (kliknij tutaj aby przeczytać)

Książki możecie znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach na stronie wydawnictwa Egmont, poniżej wstawiam link:


Image and video hosting by TinyPic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...