98. "Strrraszna historia", czyli jak pokonać nudę towarzyszącą nauce historii

Nauka historii, przynajmniej do etapu szkoły średniej, kojarzy mi się z koszmarną nudą i ogromnym niezrozumieniem, po co właściwie musimy uczyć się takich rzeczy? Wszystkie omawiane wydarzenia z punktu widzenia ucznia wydawały się odległe i nieistotne. Gdyby wtedy podarowano mi książki z serii "Strrraszna historia" być może zupełnie inaczej patrzyłabym na naukę historii. Całe szczęście my mamy już możliwość ułatwienia naszym dzieciom życia. Poznajcie poniższą recenzję, a sami przekonacie się, że historia może być bardzo ciekawa!


Strrraszna historia” to seria książek, która sprawia, że nauka historii przestaje być nudna. Najważniejsze wydarzenia przedstawione są w zabawny, czasami bardzo dosłowny sposób, ale za to bez zadęcia i patosu często spotykanych w szkole i podręcznikach. W tych książkach najstraszniejsze fakty stają się bardziej oswojone, a szczegółowe informacje i ciekawostki łatwiejsze do zapamiętania dla młodych czytelników. Dzięki niebanalnej narracji, komiksowym ilustracjom i sporej dawce humoru każdy może polubić naukę historii. 

Seria „Strrraszna historia” to światowy bestseller, wydany w ponad 30 językach i sprzedany w ponad 25 milionach egzemplarzy na całym świecie. Najlepszym dowodem na ogromną popularność książek jest chociażby fakt, że znalazłam odwołanie do nich w jednej z książek, którą czytam. Catherine Issac uczyniła ich fanem jednego z bohaterów "Francuskiego lata", dziesięcioletniego Williama, który co i rusz zaskakuje wszystkich swoją ogromną wiedzą z zakresu historycznych ciekawostek.

Książki, które właśnie ukazują się w Polsce, zostały napisane przez Terry’ego Deary’ego i zilustrowane przez Martina Browna oraz Phillipa Reeve’a. W chwili obecnej do wyboru mamy sześć tytułów tej serii - "Ci wredni Rzymianie", "Ci rewelacyjni Grecy", "Ci okrutni Wikingowie", "To okropne średniowiecze", "Ci paskudni Aztekowie" oraz "Ci niewiarygodni Inkowie".

Dziś z ogromną radością i w wyśmienitym humorze po skończonej lekturze chciałabym przedstawić Wam trzy tytuły, które wybrałam do zrecenzowania.

"To okropne średniowiecze"

Dzięki tej książce poznacie strrrasznie zabawną i trochę okrutną historię średniowiecza. Dowiecie się, co naprawdę działo się w epoce dumnych rycerzy, dam w spiczastych kapeluszach (heninach) i pobożnych mnichów. Poznacie historię życia i śmierci Wilhelma Odkrywcy, zwanego potocznie Wilusiem, opowieść o chłopskich buntach, które nigdy nie mogły skończyć się sukcesem skoro ich przywódcy zapominali o użyciu rozumu, dowiecie się o zarazach, które siały spustoszenie wśród ludności oraz niecodziennych metodach leczniczych, zwariowanych rycerzach, którzy ośmielili się posiąść umiejętność czytania, poznacie średniowieczne menu i zasady savoir - vivre, szczegóły największych bitew, sylwetki buntowniczych kobiet, trudy dzieciństwa i zalety oraz wady szkoły a także, co najciekawsze, gry i zabawy średniowiecznych dzieci.  

Jeśli zatem jesteście ciekawi, czemu kurczakom golono brzuchy, jak żartował błazen oraz w jaki sposób leczono ból zębów, koniecznie sięgnijcie po książkę "To okropne średniowieczne", a z pewnością poznacie odpowiedzi na powyższe pytania.









"Ci okrutni Wikingowie"

Oto cała prawda o wikingach. Coś, o czym nauczyciel boi się opowiedzieć na lekcji. Będziesz mógł przerazić swoją wrażliwą panią, opisując parę wynalazków okrutnych wikingów – w dziedzinie tortur! Z tej książki dowiecie się sporo o bezwzględnych barbarzyńcach i ich krwawych podbojach. Poznacie legendy i opowieści okrutnych Wikingów, a także siłę poezji ówczesnych twórców, lubujących się w wychwalaniu śmierci i zniszczenia. Nauczycie się nawet myśleć, pisać (poznacie alfabet Wikingów), myć się (gotowy przepis na mydło wikingów) i ubierać jak wiking! Poznacie prawa i obowiązki żon i dzieci wikingów oraz ich zabawy. W książce nie zabraknie rzecz jasna tradycyjnego menu wikingów. Dowiecie się również kilku ciekawostek na temat zagorzałych przeciwników wikingów, jakimi byli Anglosasi oraz poznacie sylwetkę króla, który zdołał okiełznać hordy wikingów szalejące w Anglii. 

Jeśli nie wiecie dlaczego niektórzy wikingowie nosili imiona Giez, Gbur i Śmierdziuch, jak zbudować długą łódź wikingów albo który z bogów wikingów ubierał się jak kobieta, koniecznie przeczytajcie tę książkę!







"Ci wredni Rzymianie"

Z tej książki dowiecie się wszystkiego o szalonych cesarzach, szczegółowo poznacie ich sylwetki, ich niewierne żony i wesołych kompanów z fajnymi pomysłami na dobrą zabawę. Nie zabraknie też informacji o podstępnej taktyce okrutnej rzymskiej armii i krwawych igrzyskach sportowych. Dokładnie poznacie rzymskie dzieciństwo, gry i zabawy (nie tylko te przeznaczone dla najmłodszych!), zwyczaje związane z jedzeniem oraz obrzędy religijne. Historia pełna jest opowieści wojennych, dreszczowców, horrorów i komedii. Przy odrobinie szczęścia, z pomocą tej książki, będziecie mogli zaszokować swojego nauczyciela.

Na pewno nie wiecie, co rzymski żołnierz nosił pod spódniczką, jak starożytni Brytowie tapirowali sobie włosy i po co bogatym Rzymianom potrzebne było vomitorium. Odpowiedzi na wszystkie te pytania czekają w książce "Ci wredni Rzymianie".








Każda z książek zawiera szczegółowe kalendarium, testy, którymi można zaskoczyć nauczycieli i sprawdzić ich wiedzę, mnóstwo map i rysunków, wiadomości zawarte w formie artykułów z gazet oraz komiksy. Zabawna narracja sprawia, że zapamiętywanie poszczególnych faktów przychodzi bez najmniejszego problemu i odbywa się to bardziej w formie zabawy niż typowej nauki. Ciekawostki, którymi można zaskoczyć dorosłych, zapewniają dzieciom mnóstwo frajdy i poczucie, że ich wiedza jest bardzo duża.

Strrrasznie podobają mi się te książki! Jestem pod ogromnym wrażeniem i cieszę się, że zostały przetłumaczone na język polski. Z wielką radością będę je podsuwać moim koleżankom, które uczą historii, aby mogły zainteresować swoich uczniów i dostarczyć im nieco rozrywki. Zawsze fajnie spojrzeć na historię z nieco innej perspektywy.

Książki z serii "Strrraszna historia" znajdziecie na stronie wydawnictwa Egmont, poniżej podaję link:


Image and video hosting by TinyPic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...