127. "Biblioteczka Montessori. 100 pomysłów jak odkrywać świat" Eve Herrmann

Wspominałam Wam już kiedyś, że pedagogika Montessori zajmuje ważne miejsce w moim życiu. Nie akceptuję jej pełnej wersji, natomiast elementy tej metody uważam za niesamowicie skuteczne w procesie kształcenia. Z radością i wielkim entuzjazmem sięgam więc po wszystkie publikacje dotyczące tej alternatywnej pedagogiki. Tym razem chciałabym przedstawić Wam książkę, która zawiera 100 pomysłów mających zachęcić dziecko do poznawania świata i dziedzin takich jak geografia, świat roślin, świat zwierząt, fizyka i czas. 


Pedagogika Montessori rozwija w dziecku naturalną ciekawość świata, kierując jego uwagę przede wszystkim na najbliższe otoczenie. Najlepszym sposobem poznania jest obserwowanie, dotykanie, eksperymentowanie i samodzielne odkrywanie. W książce przedstawiono innowacyjne metody nauczania, zebrane przez Eve Hermann, specjalistkę metod nauczania Marii Montessori, według której uczenie się polega na działaniu. Nie trzymajmy się sztywnych reguł. Pozwólmy dzieciom badać, dotykać, budować i czuć się częścią Ziemi. 

W tym poradniku znajdziemy propozycje 100 pomysłów - konspektów, które pobudzą dziecko do empirycznego poznawania świata, obserwacji, szukania odpowiedzi na nurtujące je pytania, wyciągania wniosków z doświadczeń. Książka krok po kroku pomaga pogłębiać i rozbudowywać zasób wiadomości dziecka. 






Dział pierwszy dotyczy geografii. Znajdziemy w nim pomysły na naukę o kontynentach, zamieszkujących je zwierzętach i ludziach, kuchniach świata, flagach państw czy wszechświecie. Drugi dział dotyczy świata roślin. Autorka zachęca do częstych spacerów i bezpośredniej obserwacji przyrody, podsuwa również pomysły takie jak na przykład prowadzenie tablicy obserwacji przyrody, tworzenie albumu liści, poznawanie części kwiatu czy owocu oraz nauka cyklu życiowego rośliny. Dział trzeci dotyczy świata zwierząt. Większość zagadnień tej grupy omawiana jest przy pomocy kart edukacyjnych (części zwierząt lub roślin), kart trójdzielnych (sam obrazek, sam podpis, obrazek podpisany) i układanek. Dział czwarty to fizyka. Znajdziemy w nim wiele ciekawych pomysłów na doświadczenia i eksperymenty. Ostatni dział dotyczy czasu, biegu życia, przeszłości i teraźniejszości, pór roku, miesięcy czy kolejności wydarzeń.






Eve Hermann zwraca uwagę na trójstopniowość przygotowania lekcji, opisuje, jak wykorzystywać i prezentować karty edukacyjne oraz jak przeprowadzać doświadczenia, aby zainteresować młodego odkrywcę. Wiele opisanych w książce zadań wymaga posiadania specjalnych materiałów montessoriańskich, układanek czy kart edukacyjnych lub trójdzielnych, przez co ich wykonanie może okazać się niemożliwe lub mocno skomplikowane. Mnóstwo tu jednak prostych ćwiczeń niewymagających posiadania specjalnych materiałów, a które z pewnością zainteresują młodego odbiorcę. 







Warto posiadać w swoich zbiorach pakiety z serii Biblioteczka Montessori, ponieważ zawierają w sobie wiele ciekawych propozycji ćwiczeń, zabaw i nauki z dziećmi. Ich wielką zaletą jest to, że pomagają poznawać świat za pomocą zmysłów, w sposób bezpośredni. Dla nauczyciela a także rodzica te książki to prawdziwy skarb.

Pakiety i książeczki z serii Biblioteczka Montessori znajdziecie na stronie wydawnictwa Egmont, poniżej podaję link:

"Biblioteczka Montessori"

Szczególnej uwadze polecam zestawy z wysokiej jakości kartami i książeczkami z ćwiczeniami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...