Zainteresowanie tematyką przyrodniczą młodszych dzieci jest szczególnie bliskie mojemu sercu, ponieważ dotyczyły tego moje prace dyplomowe na studiach. Zarówno praca licencjacka, jak i później magisterska, krążyły wokół wdrażania dziecka do obserwacji najbliższego otoczenia. Gdybym już wtedy dostępne były książki z serii "Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych" z całą pewnością opisałabym je jako jedne z genialnych narzędzi do pracy z przedszkolakami i młodszymi uczniami. Uwielbiam takie książki! Jeśli lubicie aktywność w terenie i naukę poprzez zabawę, musicie poznać te pozycje!
"Akademia mądrego dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych" to seria zeszytów przyrodniczych z zadaniami, które zachęcają dziecko do przeprowadzenia obserwacji drzew, owadów i przyrody go otaczającej. Krótkie zadania do przeprowadzenia w terenie, ale także wycinanki i kolorowanki pozwalają utrwalić wiedzę przekazaną na stronach.
Każda publikacja to solidna dawka wiedzy o środowisku naturalnym, niebanalne inspiracje przyrodnicze i eksperymenty oraz wciągające pomysły na zabawę w plenerze. Forma edukacyjnego zeszytu zachęca dzieci do aktywnego użytkowania i współtworzenia książeczki. Każda z nich zawiera m.in.: wycinanki, kolorowanki i inspiracje do własnych rysunków, zapisków i obserwacji.
Zeszyty uczą rozpoznawać, nazywać i porządkować świat roślin, zwierząt oraz ludzi. Wyostrzają zmysł obserwacji, wyczulają na troskę o świat wokół nas.
Na ten moment dostępne są cztery zeszyty: "Drzewa", "Owady", "Pożywienie" oraz "Przyroda w mieście". Ja jednak będę bardzo mocno ściskać kciuki aby pojawiło się ich jeszcze więcej, ponieważ ciężko trafić na tak bardzo wartościowe materiały edukacyjne. Można je wykorzystać już z dziećmi w wieku przedszkolnym, ale w moim odczuciu najbardziej owocna będzie praca z uczniem klas początkowych. Pojawiają się tutaj bowiem zadania wymagające przeczytania, napisania, wycięcia drobnych elementów stąd mój wniosek. Jestem zafascynowana nie tylko formą tych zeszytów, ale także ich szatą graficzną. Ilustracje są przepiękne i wspaniale oddają naturalny wygląd przedstawionych elementów. Zobaczcie sami!
"Drzewa"
Dzięki temu zeszytowi dziecko pozna tajemnice drzew i spojrzy na nie w inny niż dotychczas sposób. Na początek dziecko nauczy się odróżniać zwierzęta od roślin, dowie się czym jest drzewo i z jakich części się składa, pozna supermoce drzew i zobaczy jak drzewa zmieniają się wraz z porami roku. Następnie dowie się, jak radzi sobie drzewo, które przecież nie umie się przemieszczać, pozna cykl życiowy dębu oraz liścia, nauczy się klasyfikować drzewa na liściaste i iglaste - pozna ich gatunki i owoce, pozna drzewa rosnące w mieście, dowie się jak odróżnić kasztan jadalny od niejadalnego, będzie miało okazję wykonać własny rysunek drzewa lub jego elementów, pozna kilka ciekawych zabaw z drzewami, dowie się jakie zwierzęta zamieszkują drzewa a także ile lat mają drzewa, przejdzie szkolenie z sadzenia dębu, dowie się co dają nam drzewa i jak ludzie mogą zaangażować się w ochronę drzew. Sami przyznajcie, że na młodego odkrywcę przyrody czeka całe mnóstwo wspaniałych zadań!
"Owady"
Chociaż bardzo byśmy tego chcieli, nie da się żyć bez owadów. Chociaż irytują i drażnią, to jednak czynią mnóstwo dobra dla naszej planety. Ten zeszyt pozwoli dziecku poznać różne gatunki owadów, ich nazwy naukowe, cechy, które odróżniają owady od innych stworzeń, dowiedzieć się jak wygląda cykl życiowy biedronki, gdzie mieszkają owady i czym się żywią. Dziecko dowie się jak owady widzą kolory i które z nich zapylają rośliny. Zostanie zaktywizowane do poszukiwania owadów w krzakach, ogródku, na balkonie, na drzewie czy w domu i do narysowania ich. Dowie się także ciekawych rzeczy o pszczelej rodzinie, sposobach na zwabianie owadów czy pracy mrówek. Na koniec pozna sposoby, w jakie każdy z nas może chronić owady.
"Pożywienie"
Ten zeszyt zachęca do spojrzenia na to, co jemy, w inny niż dotychczas sposób i podpowiada, jak dokonywać odpowiednich wyborów żywieniowych. Na początek dziecko musi wykazać się wiedzą dotyczącą tego, czy możemy jeść wszystko - odróżnić rzeczy jadalne od niejadalnych. Następnie dowie się, co to takiego żywność ekologiczna. Na kolejnych stronach dowie się, jak należy przygotować produkty do spożycia i co to takiego żywność wysoko przetworzona. Nauczy się odróżniać owoce, które dojrzewają i nie dojrzewają po zbiorze, rozróżni cztery rodzaje smaków, pozna składniki odżywcze niezbędne w prawidłowej diecie, dowie się jak zbilansować dietę aby jeść różnorodne produkty w odpowiednich porcjach, pozna sezonowe owoce i warzywa oraz kilka ciekawych przepisów. Prawdziwa gratka dla małych smakoszy!
"Przyroda w mieście"
Zazwyczaj to wieś kojarzy się z naturą i bogatą roślinnością, jednak nie należy zapominać o tym, że rośliny i zwierzęta żyją także w sercu miast. Na początek dziecko zostaje poproszone o pokolorowanie na rysunku miasta wszystkich form życia - kwiatów, ziół, ptaków, grzybów itp. Następnie z pomocą wycinanki uzupełnia kontury zwierząt żyjących w mieście. Dowiaduje się także, jakie zwierzęta wychodzą z ukrycia nocą i jak może zostać osiedlowym ogrodnikiem. Nauczy się co to takiego porosty i zostanie zachęcone do szukania ich w najbliższej okolicy. Dowie się, w jaki sposób do miast przywędrowały niektóre gatunki roślin i zwierząt. Na koniec dziecko znajdzie pomysły i zabawy, które zachęcają do odkrywania otaczającego świata. Wspaniały sposób na spędzanie wolnych dni wraz z rodzicami!
Wszystkie zeszyty z serii "Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych" znajdziecie na stronie wydawnictwa Egmont (tutaj - klik).
Bardzo mądry wpis, przedstawione ciekawe książki - powodzenia w pisaniu pracy
OdpowiedzUsuńIdealne książki na końcówkę wakacji! Pogoda idealna, mnóstwo czasu spędzamy na dworze.
OdpowiedzUsuńWakacje dają możliwość spędzania razem czasu. A jeśli można to robić na powietrzu i w ciekawy sposób, to jeszcze lepiej :)
OdpowiedzUsuń