220. "Basia do słuchania" Zofia Stanecka, Marianna Oklejak (książka + audiobook!)

Dokładnie za miesiąc mój blog będzie obchodził drugie urodziny. Z jednej strony można więc uznać, że bloguję dość długo, ale z drugiej to zaledwie krótka chwila. Na rynku czytelniczym pojawiło się w tym czasie mnóstwo nowości, a także kolejnych tomów znanych serii. Jedną z nich jest "Basia" - seria książek o rezolutnej, czasami obrażalskiej, ale bardzo sympatycznej dziewczynce, która skradła moje serce zaledwie pięcioma książkami, które zdążyłam poznać w czasie swojej przygody blogerskiej. Ale właśnie teraz, dzięki nieocenionemu wydawnictwu Egmont, moje życie się odmieniło! Rzadko zdarza się, żeby wydawca stworzył tak genialną książkę, która z pewnością na długo zagrzeje pierwsze miejsce na mojej liście polecajek! Rozsiądźcie się wygodnie w fotelu i przeczytajcie poniższą recenzję, bo gwarantuję Wam - prezent świąteczny dla dzieciaków macie już z głowy!



"Basia do słuchania" to książka tak cudowna, że piszę o niej ze łzami w oczach. Jest to bowiem księga, która zawiera aż 11 opowiadań o Basi oraz płytę z tymi właśnie opowiadaniami czytanymi przez Marię Seweryn. Postronny obserwator mógłby powiedzieć - wielkie mi rzeczy - książka z audiobookiem... Ale tylko rodzic wie, co oznacza konieczność codziennego czytania dziecku. Jasne, ja to uwielbiam! Kocham te chwile, kiedy wieczorem leżymy z Zosią w łóżku i czytamy. Ale umówmy się - każdemu może zdarzyć się gorszy dzień, kiedy zwyczajnie nie ma siły na czytanie. I wtedy pojawia się ona - "Basia do słuchania"! Taki dar od losu - nadal leżysz z dzieckiem pod kołderką i przewracasz kartki, ale czyta ktoś inny. I to nie byle kto, a profesjonalny lektor. Starsze dzieci natomiast mogą już same słuchać, śledzić tekst i przewracać kartki. Co tu dużo mówić - ta książka to ideał! Tym bardziej dla mnie, bo nie znałam wcześniej żadnego z opowiadań zamieszczonych w książce. Jeśli więc podobnie jak ja - rozpoczynacie swoją przygodę z "Basią" to jest to dla Was pozycja obowiązkowa! W cenie około 40 zł (na stronie wydawnictwa Egmont - tutaj (klik)) dostajecie aż 11 opowiadań - gdzie średnia cena pojedynczego opowiadania to koszt rzędu 15 zł. Czy ktoś tutaj jeszcze ma jakieś wątpliwości? :) 

Basia to współczesna, zabawna i mądra przyjaciółka dzieci przedszkolnych. Przygody rezolutnej Basi i jej dowcip pomagają najmłodszym zrozumieć świat, pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmieszają dzieci i dorosłych. To jedne z tych książeczek, które można w ciemno polecać rodzicom przedszkolaków jako wspaniałą i wartościową lekturę. Ja widzę zainteresowanie książką już u mojej dwuletniej córki, która z fascynacją ogląda ilustracje i słucha!




Seria „Basia” to pierwsza na polskim rynku próba wypromowania na szeroką skalę polskiego współczesnego bohatera dziecięcego. Wyjątkowość tej serii polega na tym, że przedstawia ona realny świat, w którym żyje współczesna rodzina. Basia jak każde dziecko ma mnóstwo pomysłów, jest twórcza, kreatywna, wesoła ale i potrafi się złościć, nie lubi sprzątać, marzy o własnym zwierzątku, 
bywa zazdrosna o młodsze rodzeństwo. 

Opowiadania Zofii Staneckiej i ilustracje Marianny Oklejak pozwalają przeżywać sytuacje z którymi spotykamy się na co dzień, w domu, w przedszkolu, czy na zakupach i choć często są to sytuacje trudne, stresujące to dowiadujemy się jak proste mogą być rozwiązania i odpowiedzi. Wystarczą mądrzy rodzice i odrobina humoru, by świat każdego przedszkola był bezpieczny i pełen dobrych emocji.

Zostawię Wam jeszcze krótką informację, o czym przeczytacie w każdym z opowiadań.

1. "Basia i przedszkole"

Basia i przedszkole” to opowieść o dniu, który zapowiadał się wyjątkowo nieciekawie. Dziewczynka jest w kiepskim humorze z powodu złej pogody i nieobecności przyjaciółki. Jednak okazuje się, że nawet najgorszy dzień może się okazać dobry, jeśli zmienimy do niego nastawienie, a deszcz nie przeszkadza, gdy mamy z kim się bawić. Książka ma liczne walory edukacyjne. W tym tomie Basia okryje, że „inny” nie znaczy „gorszy”, a dziwne zachowanie niektórych znajomych z przedszkola staje się zrozumiałe, gdy się z nimi spędzi trochę więcej czasu.




2. "Basia i bałagan"

Basia rozumie, że życie w rodzinie to również obowiązki. Niektóre wypełnia chętnie, na przykład z przyjemnością zbuduje młodszemu bratu wielki domek z koców na środku pokoju. Do innych pali się znacznie mniej – choćby do posprzątania tego straszliwego bałaganu. Książka ma liczne walory wychowawcze. Pozwala dzieciom zrozumieć, że pewne rzeczy trzeba zrobić, nawet jeśli się ich bardzo nie lubi. To także okazja dla rodziców, by przekonać się, jak trudne dla maluchów mogą się okazać zadania, które im wydają się zupełnie proste.



3. "Basia i taniec"

Basia ma nowe hobby – to balet. Dziewczynka uwielbia swoją różową, tiulową sukienkę, salę pełną luster i szalone wygibasy. A najbardziej lubi sama wymyślać przedstawienia – takie jak to, które razem z mamą wystawią na urodziny zaskoczonemu tacie. Zabawna książeczka o tym, za czym przepada niemal każda dziewczynka – tańcu. Pokazuje, że rodzaj wybranego hobby nie jest istotny. Jeśli wykażemy się pasją i zaangażowaniem, efekty przyjdą same.




4. "Basia i kolega z Haiti"

Titi to nowy kolega Basi z przedszkola. Ma ciemną skórę i prawie nie mówi po polsku. Dzieci są go ciekawe, ale jednocześnie boją się innego, dziwnego chłopca. Dopiero kiedy poznają jego historię, zrozumieją, że chłopiec nie stanowi dla nich zagrożenia, wręcz przeciwnie – to jego należy otoczyć opieką. „Basia i kolega z Haiti” porusza szereg trudnych tematów – klęski żywiołowej, utraty bliskich, adopcji i inności. To prawdziwe wyzwanie dla małego czytelnika, a jednocześnie lekcja empatii i zrozumienia. Będzie doskonałym pretekstem do rozmowy o wartościach i postawach, które powinniśmy przyjmować nie od święta, ale w codziennym życiu.




5. "Basia i opiekunka"

Mama Basi ma dużo pracy i potrzebuje pomocy. W domu pojawia się więc opiekunka. Początkowo Basia nie jest zachwycona – wolałaby spędzać czas z mamą. Jednak Ola jest nadzwyczajna. Nosi trampki z dziurą i warkoczyki, jak mała dziewczynka. No i ma świetnego psa. Z taką nianią można się naprawdę fajnie bawić. Każda nowa osoba w życiu dziecka wywołuje zamęt. Oswojenie z opiekunką to proces, który warto zacząć jeszcze zanim pojawi się ona w życiu dziecka. Książeczka „Basia i opiekunka” będzie doskonałym wstępem do rozmowy o nadchodzących zmianach.




6. "Basia i gotowanie"

Mama Basi ma dość. Postanawia, że dzisiaj ona odpoczywa, a kolację przygotują tata i dzieci. Czy to gotowa recepta na katastrofę? Przygotowywanie posiłku skończy się wielkim bałaganem, ale również wspólnym jedzeniem. „Basia i gotowanie” to nie tylko przezabawna historia, ale również pretekst do rozmowy o domowych obowiązkach i podziale zadań. Czy mama zawsze musi gotować? Kto powinien jej pomagać? Co jest ważniejsze – jakość wykonanego posiłku czy fakt, że zrobiło się go własnoręcznie i można go zjeść w rodzinnym gronie?



7. "Basia i podróż"

Długa podróż w góry to nie lada wyzwanie dla żwawej dziewczynki, jaką jest Basia. Tyle godzin w ciasnym samochodzie… W dodatku po drodze odpadła rura wydechowa i trzeba odwiedzić mechanika. Basi bardzo się podobało w warsztacie. Tylko mama nie wiedzieć czemu wygląda na bardzo zmęczoną. Jak przeżyć kilka godzin w samochodzie ze znudzonym maluchem? Oczywiście, czytając mu książeczki. „Basia w podróży” to idealna propozycja – ciekawa i zabawna. Po lekturze warto też porozmawiać o możliwych sposobach wyładowywania złości.




8. "Basia i alergia"

Basia uwielbia wszystkie zwierzątka, a najbardziej ze wszystkiego kocha konie. Kiedy przyjeżdża z rodzicami z wizytą do gospodarstwa, już z samego rana pędzi do stajni. Wkrótce potem zaczyna się źle czuć. Lekarz tłumaczy jej, że to alergia na końską sierść. Basia jest zrozpaczona – nie będzie już mogła głaskać ukochanego konika. Alergia dziecka to stres dla całej rodziny. Przygody Basi pomogą wyjaśnić maluchowi, dlaczego czasem dla własnego zdrowia musi zrezygnować z pewnych przyjemności. Jednocześnie książka promuje aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.




9. "Basia i biwak"

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Rodzina Basi wybiera się pod namiot. Dziewczynce wyprawa bardzo się podoba – można kąpać się w jeziorze, palić ognisko i spać prawie pod gołym niebem. Trzeba tylko pilnować Franka, żeby nie jadł szyszek, a kiedy pada deszcz, trochę się ponudzić. Lektura dostarczy dzieciom wielu ciekawych informacji, które przydadzą się nie tylko na biwaku. Dowiedzą się, co włożyć do plecaka przed wyprawą, dlaczego koniecznie trzeba okopać namiot i jak rozpalić ognisko, kiedy drewno jest mokre.




10. "Basia i plac zabaw"

Wyprawa z tatą na plac zabaw może być fantastyczną przygodą. Ale gdy w jednym miejscu zbierze się tak wiele dzieci, kłótnie są nieuniknione. Basia doświadczy tego na własnej skórze, kiedy zacznie się bawić w piaskownicy cudzą łopatką. Wszystkie trudne sytuacje dadzą się rozwiązać, trzeba tylko pamiętać o pewnych zasadach. Książeczka zawiera wiele wskazówek dotyczących zachowania w miejscach publicznych. Dzięki niej dzieci dowiedzą się, dlaczego w tłocznych miejscach trzeba pilnować się opiekunów i zawsze mówić, dokąd się idzie. Pokazuje również, że warto się dzielić i dążyć do kompromisu.




11. "Basia i słodycze"

Basia, jak większość dzieci w ich wieku, uwielbia słodycze. Żelki, czekoladki, ciasteczka… mogłaby jeść je codziennie. Jednak co za dużo, to niezdrowo i Basia przekona się o tym na własnej skórze. Czasem jednak lepiej zjeść kiszonego ogórka. Książka przestrzega przed skutkami obżarstwa. Pokazuje także, że często traktujemy słodycze jako pocieszacze albo nagrody. Porusza również temat alergii pokarmowych i tłumaczy, dlaczego czasem należy pewnych rzeczy unikać (dla własnego dobra lub żeby nie sprawić komuś przykrości).




Wszystkie książki z serii o Basi znajdziecie na stronie wydawnictwa Egmont (tutaj - klik).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...