56. Komiksy dla dzieci - Konkurs im. Janusza Christy

W ostatnim poście prezentowałam Wam odświeżony przez wydawnictwo Egmont komiks Janusza Christy "Kajtek i Koko w kosmosie. Zabłąkana rakieta" (tutaj - klik), a dziś mam dla Was aż cztery nowe historie rysunkowe - tym razem już nie autorstwa mistrza polskiego komiksu, ale jednak związane z jego osobą. Chcecie wiedzieć dlaczego? Zapraszam do lektury poniższego wpisu.



Wydawnictwo Egmont w 2013 roku podjęło inicjatywę o nazwie Konkurs im. Janusza Christy. Ma ona na celu promowanie nowych polskich twórców komiksowych oraz ich prac adresowanych do dzieci. Komiksy laureatów konkursu utrzymane są w różnej konwencji – od zabawnej fantastyki, przez humor, baśń i przygodę, po poważniejszy komiks obyczajowy. Rysowane są różnymi technikami i w różnorodnej stylistyce plastycznej. Poszczególne serie adresowane są do dzieci w różnym wieku, od 6 do 12 lat. Całość kolekcji to interesująca i różnorodna oferta współczesnego komiksu dziecięcego, stworzonego przez nową generację polskich twórców.

Chciałabym zatem przedstawić Wam cztery komiksy, laureatów Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci. 



"Rufus. Wilk w owczej skórze"

Twórcą pierwszego z czterech przedstawionych komiksów jest Bartosz Sztybor. To właśnie temu warszawskiemu autorowi zawdzięczamy scenariusz. Z kolei osobą odpowiedzialną za zilustrowanie opowieści jest debiutująca w świecie komiksu Agnieszka Świętek. 

Rufus jest wilkiem, ale nie do końca rozumie, co to znaczy. Wie tylko, że inne zwierzęta się go boją i starają się go unikać. Dlatego też Rufus jest pogodzony z faktem, że od dawna nikt nie chce go adoptować. Jego życie bardzo się jednak zmienia, kiedy postanawia zaopiekować się nim rodzina owiec. Rufus trafia do świata, w którym zaczyna odkrywać, kim tak naprawdę jest.

Komiks został nagrodzony w trzeciej edycji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”. Uważam, że nagroda ta jest absolutnie zasłużona, ponieważ komiks porusza niesłychanie ważny temat odmienności i wyobcowania. Pokazuje, jak stereotypowe podejście potrafi zniszczyć coś pięknego i mądrego. Niesamowicie się wzruszyłam poznając przygody Rufusa. To wspaniała lekcja empatii i tolerancji dla dzieci! W dodatku całkiem zabawna i sympatyczna. Komiks na szóstkę z plusem!





"Wojtek i Rudy. Afera za aferą"

Twórcą drugiego z prezentowanych dziś komiksów jest Piotr Hołod, absolwent warszawskiej ASP, który od dzieciństwa czyta komiksy i ogląda filmy animowane. "Wojtek i Rudy. Afera za aferą" to drugi tom serii komiksów jego autorstwa. Tom pierwszy nosi tytuł "Wojtek i Rudy. W tarapatach".

Do świata Wojtka i Rudego nuda nie ma wstępu. Dwaj przyjaciele są tak pomysłowi, że wszystko, za co się biorą, staje się początkiem wspaniałej przygody. Czy to na podwórku, czy na plaży, czy podczas szkolnej wycieczki – chłopcy nie przepuszczą żadnej okazji do zabawy. Chociaż przez swoje szalone pomysły wielokrotnie wplątują się w niejedną aferę.

W tomie drugim bohaterowie po raz kolejny pokażą, jak nieograniczona jest ich wyobraźnia – wyruszą na poszukiwanie skarbów, zorganizują turniej rycerski, przeniosą się na Dziki Zachód, a to zaledwie niewielki wycinek ich niezwykłych wypraw.


Komiks został nagrodzony w drugiej edycji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”. Przygody Wojtka i Rudego zaskoczyły mnie, ponieważ to zbiór krótkich - jedno lub dwustronnych, niesamowicie zabawnych historyjek. Swoją budową pozwalają czytelnikowi na samodzielne decydowanie, ile czasu chce poświęcić na lekturę. To bardzo fajna propozycja na przełamanie dla dzieci, które nie za bardzo chcą czytać. 





"Niezła draka, Drapak! Inwazja łowcy z ciał niebieskich"

Scenariusz trzeciego komiks to ponownie twórczość znanego nam już Bartosza Sztybora, a rysunki są dziełem łodzianina Tomasza Kaczkowskiego, członka zimnofalowego zespołu Wieże Fabryk. "Niezła draka, Drapak!" to seria, na którą składają się, jak do tej pory, trzy komiksy - "Niezła draka, Drapak! Puść to jeszcze raz", "Niezła draka, Drapak! Cypel strachu" i "Niezła draka, Drapak! Inwazja łowcy z ciał niebieskich".

Drapakowi przydałyby się wakacje. Jednak nie chce na nie jechać, bo ma ręce pełne roboty, walcząc z kolejnymi złoczyńcami grasującymi w Mieście Naszym. Na dodatek spadająca gwiazda spełniająca życzenia sprawi, że Drapak po raz pierwszy spojrzy inaczej na swoje superbohaterskie obowiązki.

Komiks został nagrodzony w drugiej edycji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”. Opowieść o Drapaku od razu przywołuje porównanie jego postaci do Supermena, który prócz swoich superbohaterskich obowiązków wiedzie także normalne, ludzkie życie. To przesympatyczny bohater, który ma na głowie mnóstwo spraw i spotyka go wiele ciekawych przygód. Uwielbiam ilustracje w tym komiksie - są tak przyjemne dla oka, sympatyczne i ciepłe, że ogląda się je z wielką radością. Zdecydowanie warto poznać komiksy z serii "Niezła draka, Drapak!". 





"Krasnolud Nap. Diamenty są bezpieczne"

Twórcami ostatniego z prezentowanych dziś komiksów są Maciej Jasiński, scenarzysta wielu komiksów biograficznych i komiksów dla dzieci (np. "Uczeń Heweliusza", "Detektyw Miś Zbyś na tropie") oraz Krzysztof Trystuła, ilustrator, projektant graficzny i autor komiksów (m.in. albumu "Uczeń Heweliusza"). "Krasnolud Nap. Diamenty są bezpieczne" to drugi tom tom przygód krasnoluda z magicznej krainy. Tom pierwszy nosi tytuł "Krasnolud Nap. Smocza Kraina".


W Smoczej Krainie pełno niezwykłych mieszkańców, zapierających dech przygód i humoru, który rozbawi każdego. Kończy się roczna służba Napa u króla krasnoludów, więc księżniczka Klara i jej przyjaciel Rodrick postanawiają odwiedzić swojego przyjaciela w Smoczej Krainie. Jednak na miejscu okazuje się, że sprawy niezwykle się skomplikowały. Nap został oskarżony o włamanie do królewskiego skarbca i tym samym towarzyska wizyta zamienia się w akcję ratunkową. Ale kto uratuje bohaterów, gdy wpadną w jeszcze większe kłopoty?

Komiks został nagrodzony w drugiej edycji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”. Przygody krasnoluda Napa to zabawna, wciągająca i ekscytująca historyjka z mnóstwem wspaniałych ilustracji. To źródło wspaniałej zabawy zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.




Wszystkie wymienione wyżej, i wiele, wiele innych komiksów autorstwa laureatów Konkursu im. Janusza Christy możecie kupić na stronie wydawnictwa Egmont, poniżej podaję link:

Komiksy dla dzieci (klik)


Image and video hosting by TinyPic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...