132. "Skoczkowie. Tajemnice mistrzów" Jarosław Kaczmarek

Gdyby ktoś podarował mi książkę podobną do "Skoczkowie. Tajemnice mistrzów" kiedy miałam mniej więcej dziesięć lat i siedziałam z biało-czerwoną flagą przed telewizorem obserwując kolejne sukcesy Adama Małysza byłabym wniebowzięta. Kibicowanie skoczkom narciarskim towarzyszy mi od dziecka. Wszyscy dobrze wiedzą, że kiedy odbywają się konkursy skoków nie sposób oderwać mnie od telewizora. Dwa lata temu udało mi się także spełnić swoje największe marzenie i uczestniczyć w konkursach Pucharu Świata w Zakopanem, gdzie na własnej skórze poczułam niepowtarzalny klimat jaki tworzą kibice skoków narciarskich. Książka dotycząca skoczków i tajemnic mistrzów to dla mnie rarytas. Poznajcie zatem jej recenzję.




Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” to barwna, wciągająca opowieść dla małych i dużych pasjonatów sportu – lub tych, którzy pasjonatami dopiero planują zostać. Poznajcie bliżej dawnych i współczesnych mistrzów: Stanisława Marusarza, rekordzistę świata, czterokrotnego olimpijczyka, medalistę mistrzostw świata, którego imię do dziś nosi nasza największa skocznia, czyli Wielka Krokiew w Zakopanem, Wojciecha Fortunę, pierwszego polskiego złotego medalistę w historii zimowych igrzysk olimpijskich, Adama Małysza, na punkcie którego na początku dwudziestego pierwszego wieku oszaleli wszyscy Polacy i Kamila Stocha, wielkiego mistrza, który w swojej karierze zdobył już prawie wszystkie nagrody jakie tylko się da oraz pozostałych członków medalowej drużyny – Stefana Hulę, Dawida Kubackiego, Macieja Kota i Piotra Żyłę, a także kilku z ich zagranicznych kolegów takich jak uwielbiany przeze mnie nieśmiertelny Noriaki Kasai, Harry Potter skoków narciarskich czyli Simon Amman, austriackie złote dziecko - Gregor Schlierenzauer, przywódca klanu lotników - Peter Prevc czy Robert Johansson - przesympatyczny wąsacz.





Kolorowe zdjęcia urzeczywistniają opisywane historie, zabawne rysunki pobudzają wyobraźnię, a nowe technologie, szczegóły techniczne lotu i magiczne właściwości bułki z bananem tylko czekają na to, żeby je odkryć. Z książki dowiemy się także jak należy liczyć punktację za skok, poznamy pełne kalendarium wszystkich zawodów, zaobserwujemy zmiany w stylu skoków narciarskich od XIX wieku, dokładnie przeanalizujemy wszystkie etapy skoku, poznamy elementy sprzętu skoczka oraz przyjrzymy się z bliska sześciu najsłynniejszym skoczniom.




Autorowi udało się poznać siedem tajemnic Feniksa z Zębu, naszego wielkiego mistrza - Kamila Stocha. Talent i miłość do skoków narciarskich to tylko dwie z nich. Książka zawiera również spis kolekcji najważniejszych trofeów Kamila z miejscem na zapisanie kolejnych, zdobytych od 2019 roku. Nie zabrało tutaj także miejsca na pochwałę drużynowych osiągnięć skoczków naszej reprezentacji narodowej. 




Kim są niezwykli sportowcy, którzy uprawiają tę ekstremalną, wymagającą wielkiej odwagi dyscyplinę sportu? Na czym polega ich moc? Kiedy wiatr jest przyjacielem, a kiedy wrogiem skoczka? Jak uzyskać najwyższe oceny za styl i czym jest telemark? Kto walczy w technologicznej wojnie? Co to znaczy lekka głowa i dlaczego trzeba ją mieć, żeby dobrze skakać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce.

Autorem książki jest Jarosław Kaczmarek, zawodowy opowiadacz historii. Wraz z przyjaciółmi tworzy on "Grupę Studnia O.", która przedstawia dzieciom legendy, mity, baśnie, a także historie sportowe, w szczególności piłkarskie. Nakładem wydawnictwa Egmont ukazały się także inne pozycje autora, które przybliżają tajemnice sportu młodym czytelnikom: "Gole wszech czasów", "Suarez. Nigdy nie będziesz sam", "Piszczek. To, co naprawdę jest ważne", oraz napisane wraz z Joanną Jagiełło tytuły "Napastnicy" i "Bramkarze".

Książkę "Skoczkowie. Tajemnice mistrzów" znajdziecie na stronie wydawnictwa Egmont, poniżej podaję link:

"Skoczkowie. Tajemnice mistrzów"

Image and video hosting by TinyPic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...