137. "Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą" zbiór opowiadań

Każdy marzy o cudzie, często nie dostrzegając małych cudów codzienności, które nas otaczają. Poniższy zbiór to dziesięć opowiadań, w których aż roi się od mniejszych i większych czarów. Niekiedy potrzeba naprawdę niewiele, aby odmienić czyjś los. Przekonują nas o tym w swoich historiach Joanna Dorota Bujak, Małgorzata Falkowska, Anna Harłukowicz-Niemczynow, Joanna Jax, Patrycja May, Carla Mori, Joanna Pypłacz, Diane Rose, Beata Schoenmakers i Łucja Wilewska. To fantastyczna lektura na świąteczne dni, uświadamiająca, co w życiu jest ważne.




"Zwyczajny cud" Joanna Dorota Bujak

W tym świątecznym opowiadaniu poznajemy mieszkańców uliczki o malowniczej nazwie "Leśny Kącik". Ta mała społeczność potrafi wspaniale się zorganizować - zarówno w walce ze złodziejem jak i w pomocy drugiemu człowiekowi. To magiczna, zabawna, pełna ciepła historia, która wprawia w wyśmienity humor i pokazuje, że warto okazać zainteresowanie i troskę o innych.

"Bieda bogactwem zwana" Małgorzata Falkowska

W swoim opowiadaniu autorka pokazuje, że pieniądze nie są najważniejsze i nie pomogą nam wtedy, kiedy bezpowrotnie stracimy kogoś bliskiego. Śmierci nie da się bowiem przekupić. Warto zatem żyć godnie, doceniać otaczających nas ludzi i nie zachłysnąć się bogactwem, które jest jedynie wartością materialną.

"Dziesięć dobrodziejstw" Anna Harłukowicz - Niemczynow

To opowieść o pewnej młodej kobiecie, która po ciężkich przejściach ma problemy z ułożeniem sobie życia. Regularnie uczęszcza na terapię do psychologa, jednak nie dostrzega żadnej poprawy. Dopiero świąteczne zadanie, które zleca jej terapeuta, staje się impulsem do innego spojrzenia na własne życie. Lista dziesięciu dobrodziejstw, które na co dzień spotykają Matyldę, pozwala kobiecie odkryć jak wielką jest szczęściarą.

"Panna śliczna" Joanna Jax

Kiedy w przeddzień Wigilii zostają odwołane wszystkie loty z Londynu Kaja jest załamana. W Polsce czeka na nią mąż i dwie córeczki, których zmuszona była zostawić, by podjąć pracę za granicą umożliwiającą spłacenie długów. Zdruzgotana kobieta oczekuje na lotnisku na jakąkolwiek informację. Tam poznaje Jowitę - bogatą, elegancką i przebojową kobietę, która niespodziewanie staje się jej aniołem stróżem.

Joanna Jax swoim opowiadaniem ukazuje, że cuda się zdarzają. To z jednej strony przepiękna historia, zaś z drugiej - niesłychanie smutna. Płakałam w poduszkę jeszcze długo po skończonej lekturze. Tylko Joanna Jax potrafi budować tak niesłychane emocje i wprawiać czytelnika w osłupienie.

"Niecicha noc" Patrycja May

To niebywale zabawna i ciepła opowieść o przygotowaniach do świąt, w których oprócz domowników, czyli starszego małżeństwa i ich córki, mają uczestniczyć także dzieci mieszkające za granicą - córka z mężem i synkiem oraz syn z narzeczoną. Sęk w tym, że owy zięć jest norwegiem, zaś przyszła synowa japonką. Z tą egzotyką trudno jest pogodzić się parze tradycjonalistów, którzy mimo wszystko stają na głowie, by wyprawić wspaniałe święta dla swoich bliskich. Po drodze czeka ich wiele ciekawych przygód, a czytelników - mnóstwo okazji do głośnego śmiechu.

"Nastroik" Carla Mori

Zdarza się, że w małżeństwie następuje kryzys. Wtedy możliwe jest, że któreś z małżonków dopuszcza się zdrady. Carla Mori swoim opowiadaniem pokazuje, że zawsze warto dać drugą szansę i że niekiedy kryzys może wybudzić z uśpienia i stać się początkiem czegoś nowego.

"Angielska kolęda" Joanna Pypłacz

To opowiadanie przenosi nas do przeszłości, a mianowicie aż do 23 grudnia 1882 roku. Wtedy to poznajemy losy Heleny i Zygmunta, dwojga młodych ludzi, którzy przez pięć długich lat nie potrafią zapomnieć wigilijnego dnia, w którym rozkwitło między nimi wielkie uczucie. Zdawać by się mogło, że było ono skazane na porażkę. Ale czy na pewno?

"Światło w ciemności" Diane Rose

Kiedy Marek spotyka na swojej drodze małą Alicję zmienia się całe jego życie. Ta zaledwie kilkuletnia dziewczynka i przeżyta wraz z nią przygoda uświadamiają mężczyźnie, że jeszcze nie wszystko stracone i zawsze, choćby popełniło się najgorszy z możliwych błąd, można dążyć do poprawy i zrobić wszystko, by nadrobić stracony czas.

To opowiadanie jest jednym z dwóch z całego zbioru, które zapadło mi bardzo głęboko w pamięć. Ilekroć myślę o "Czasie cudów", przed oczami od razu staje mi Marek i Alicja (a zaraz obok nich pojawiają się Kaja i Jowita - bohaterki opowiadania Joanny Jax). Wigilia to czas cudów i autorce udało się w stu procentach zrealizować przekaz, że w tym dniu nikt nie powinien być sam.

"Wypożyczony tata" Beata Schoenmakers

Tomek i jego mama nieustannie się przeprowadzają. Chłopak zaczyna naukę w kolejnej już nowej szkole. Jego sytuacja przedstawia się dość kiepsko - ciągle brakuje pieniędzy na nowe ubrania, jedzenie, o innych rzeczach nawet nie wspominając. Z podobną częstotliwością jak Tomek szkoły, jego mama zmienia parterów życiowych. Jej wybory wraz z upływem czasu stają się niestety coraz gorsze. Mężczyźni traktują chłopca jako zbędny balast i żaden z nich nie próbuje nawet pełnić roli zastępczego ojca. Kiedy zatem w szkole trzeba opowiedzieć o swojej rodzinie, Tomek zmyśla bardzo zgrabną historię w miejsce taty podstawiając... nowego sąsiada. Cała historia nabiera niespodziewanego obrotu.

Beata Schoenmakers to debiutująca pisarka, opowiadanie "Wypożyczony tata" to dla niej niezwykle ważna publikacja, gdyż to pierwszy wydany drukiem wytwór jej pióra. Byłam bardzo ciekawa tej historii, ponieważ z całego serca kibicuję początkującym pisarzom. Nie zawiodłam się. Opowieść jest bardzo smutna, może nawet zbyt smutna. Ale warto uświadomić sobie, że ludzi spotykają ogromne nieszczęścia. A my, ciągle narzekając na los, powinniśmy zastanowić się, czy na pewno mamy na co narzekać.

"Doktor z alpejskiej wioski" Łucja Wilewska

Jakkolwiek by nie spojrzeć na tę sprawę - zostać porzuconym przez chłopaka w przeddzień Wigilii to dość kiepska sprawa. Przekona się o tym Hania, która za kilka dni skończy trzydzieści lat, a jej życie osobiste nadal nie jest uporządkowane. Właśnie wtedy przewrotny los stawia na jej drodze Antka - chłopaka, którego zna od dziecka i o którym nigdy nie pomyślała inaczej niż o dobrym koledze.


"Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą" to zbiór dziesięciu opowiadań, wśród których znajdziemy całą gamę przeróżnych emocji. Są tutaj historie zabawne, optymistyczne, radosne ale także niezwykle smutne, skłaniające do refleksji i przygnębiające. Jednak wszystkie one razem, połączone w jedną całość w postaci książki tworzą spójną całość, ukazującą czytelnikowi, że życie ma mnóstwo odcieni.  Nie zawsze jest to pasmo jedynie szczęśliwych chwil, co jeszcze mocniej pozwala nam docenić to, co sami posiadamy.

Tematyka wszystkich opowiadań związana jest ze świętami Bożego Narodzenia i magią z nimi związaną. Jedne dotyczą ich bezpośrednio, inne tylko do nich nawiązują, jednak wszystkie łączy przekonanie, że jest to czas cudów, kiedy wszystko może się odmienić.

Dla mnie lektura tej książki była wielką przyjemnością i wywołała prawdziwą burzę uczuć. Moim faworytem jest rzecz jasna opowiadanie Joanny Jax, które ma w sobie wielką magię - oto widzimy prawdziwego anioła pod ludzką postacią, który choć sam cierpi, chce dać radość komuś innemu, zupełnie obcej osobie. Autorka pisze w sposób, który przenika duszę i porusza najgłębsze struny ludzkiej psychiki. I nawet wtedy, kiedy przyjmuje swój drugi pseudonim - Patrycja May - i rozśmiesza nas do łez, jej opowieści ciągle zawierają mądrość i nie dają się wyrzucić z głowy.

"Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą" to idealna książka świąteczna. Pozwala się zrelaksować, rozśmiesza, ale także zmusza do refleksji i pokazuje, że święta to czas, kiedy dzieją się cuda, zatem warto pokonać dręczące nas demony i stawić czoła wszystkim przykrościom, jakie nas spotkały. Inaczej spojrzeć na drugiego człowieka, dać szansę na zmianę, przełamać stereotypy i... sięgnąć po odrobinę szczęścia.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Videograf.

Image and video hosting by TinyPic

1 komentarz:

  1. Nie zawiodłam się na żadnej z polecanych przez Ciebie książek, po też sięgnę...Wesołych Świąt!!!!!

    OdpowiedzUsuń

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...