165. Czytam sobie, czyli seria książeczek do samodzielnego czytania #3 [NOWOŚCI]

"Czytam sobie" to z pewnością jedna z najbardziej wartościowych serii książeczek do samodzielnego czytania dostępnych na rynku. Przeogromnie cieszy mnie, kiedy pojawiają się w niej nowości. To wspaniała okazja, aby wzbogacić biblioteczkę małego czytelnika. Tym razem wydawnictwo Egmont przygotowało aż cztery zupełnie nowe książeczki, pełne przygód, wiedzy i barwnych ilustracji.



Książeczki z serii Czytam sobie zostały podzielone na trzy poziomy trudności, wspierające naukę samodzielnego czytania dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Zostały one napisane przez poczytnych polskich autorów i pięknie zilustrowane. Nad całością czuwają metodycy, według zaleceń których książeczki są opracowywane pod kątem wspierania samodzielnej nauki czytania. Opisane historie są zawsze wciągające, czasem z dreszczykiem, innym razem pełne humoru, przygód, emocji i wzruszeń – każde dziecko znajdzie wśród licznych tytułów coś dla siebie.

Poziom 1, oznaczony kolorem żółtym, to książeczki które uczą składać słowa. Na każdej stronie pojawia się jeden wyraz, podzielony na głoski (np. d-e-s-e-r) oraz krótkie zdanie do przeczytania. Cała książeczka to około 150-200 wyrazów, zdania są krótkie, zawierają 23 podstawowe głoski w tekście czytanym. To doskonałe ćwiczenie w nauce głoskowania. Książki są napisane bardzo dużą czcionką, zaś tekst umieszczony jest na dole strony, dzięki czemu mały czytelnik może z łatwością pomagać sobie palcem w składaniu poszczególnych słów.

Poziom 2, oznaczony kolorem zielonym, to nauka składania zdań. Na każdej stronie znajduje się jeden wyraz podzielony na sylaby (np. pa-ra-sol) oraz nieco dłuższe, rozbudowane zdania z elementami dialogu. W książeczce znajduje się około 800-900 wyrazów, znajdziemy tu 23 podstawowe głoski oraz "h". Poziom drugi to idealny sposób na naukę sylabizowania.

Poziom 3, oznaczony kolorem czerwonym, to książeczki dla dzieci, które opanowały już dwa wcześniejsze poziomy i mogą z łatwością połykać strony. Ich objętość to około 2500-2800 wyrazów w tekście, użyte są w nich wszystkie głoski, zaś zdania są dużo dłuższe i bardziej złożone. W książeczce znajduje się alfabetyczny słownik trudnych wyrazów, bardzo przydatny dla ciekawych świata czytelników.

Wspaniałym pomysłem jest umieszczenie na końcu każdej książeczki sześciu naklejek związanych z jej treścią. Dodatkowo, w każdej książce na tylnej okładce znajdziemy trzy zadania dla mistrzów czytania - to pytania lub zadania do wykonania, za rozwiązanie których czytelnik otrzymuje imienny dyplom sukcesu. To wspaniała nagroda i motywacja do czytania.

Idealną kontynuacją serii Czytam sobie może być seria #Czytelnia, o której opowiadałam Wam tutaj (klik)

"Fasola Eulalii" Justyna Bednarek - poziom 1

Eulalia to utalentowana kuzynka Eufrozyny. Dziewczynka uwielbia majsterkowanie. Nie mogąc doczekać się wiosny postanawia założyć fasolkowy ogródek w słoiku. W książce znajdziemy instrukcję, jak krok po kroku wyhodować fasolę w wiosennym ogródku domowym. To wspaniała okazja, by samemu pomyśleć o tym, aby zamienić się w ogrodnika i wprowadzić do swojego otoczenia odrobinę zieleni.




"Rajdowa krowa" Rafał Witek - poziom 1 

Bela to rajdowa krowa. Jest najbardziej odjazdową krową na całej farmie. Ma nawet własny samochód wyścigowy, kask, gogle i kombinezon. Bierze udział w rajdzie terenowym, ponieważ uwielbia ostre zakręty i wysokie obroty. Mocno wciska pedał gazu i zostawia daleko za sobą inne auta. Kiedy jednak dostrzega na trasie ranną sarnę, natychmiast rusza jej z pomocą. Wygrać zdąży innym razem, teraz ważniejsze jest zdrowie innego zwierzęcia. 




"Orły nad Londynem. Z historii Dywizjonu 303" - poziom 2

Trwa druga wojna światowa. Kolejne kraje zostają brutalnie podbite przez Adolfa Hitlera. Polski pilot Jurek walczy razem z lotnikami z Anglii, Kanady i Nowej Zelandii w obronie Wielkiej Brytanii. W słynnym Dywizjonie 303 lata też wielu jego kolegów z Polski. To świetni piloci zdolni to największych poświęceń. Poznaj Jurka i Huraganka - jego samolot. Obydwoje zaprawieni w walce i chętni do obrony kraju. W czasie bitwy stają się jednym organizmem, w razie potrzeby ratują kolegów, a sami także mogą liczyć na ich pomoc w kryzysowej sytuacji. Przepiękna opowieść o podniebnych starciach!





"Kolumb. Całkiem inna historia" - poziom 3

Ignaś dostał w szkole nowe zadanie domowe – ma dowiedzieć się jak najwięcej o Krzysztofie Kolumbie, bohaterze obchodzonego w Stanach Zjednoczonych w drugi poniedziałek października Dnia Kolumba. Znał oczywiście historię dzielnego żeglarza, który na przekór sztormom dopłynął do nieznanej ziemi, dziś nazywanej Ameryką. Spotkanie ze znajomym taty Wiatrem we Włosach sprawiło jednak, że poznał też drugą, niezwykle dramatyczną część tej historii. Czy Kolumb rzeczywiście był bohaterem? Z perspektywy Indian zamieszkujących odkryte przez Kolumba ziemie sprawa ta wyglądała nieco inaczej. Wielu z nich zginęło przez swego najeźdźcę, żądnego złota, którego niestety na tych terenach nie było. Warto przeczytać tę historię i poznać tak zwaną drugą stronę medalu. To bardzo mądra lektura! 





Na moim blogu znajdziecie również recenzje innych książeczek z tej serii - "Muffiny Eufrozyny", "Wielki bal Smerfetki", "Złota Panna" (kliknij tutaj aby przeczytać) oraz "Rekin Nudojad", "Nelka i piesek Fafik" i "Thor i Loki" (kliknij tutaj aby przeczytać).

Książki możecie znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach na stronie wydawnictwa Egmont, poniżej wstawiam link:

Image and video hosting by TinyPic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...