175. "Basia i śmieci" oraz "Basia. Wielka księga pytań" Zofia Stanecka - nowości wydawnictwa Egmont!

Bardzo lubię książki o Basi. Są napisane językiem niezwykle przystępnym dla dzieci i poruszają ważne tematy. Chociażby teraz - najnowsza część Basi opowiada o jej przygodzie ze śmieciami. Myślę, że książka nie bez powodu miała swoją premierę dwa dni po Światowym Dniu Ziemi. Natomiast "Wielka księga pytań" to już ogrom szalenie ważnych z perspektywy dziecka pytań, na które zostały udzielone wyczerpujące i zrozumiałe odpowiedzi. Poznajcie dwie nowości książkowe z Basią w roli głównej. 



Basia to współczesna, zabawna i mądra przyjaciółka dzieci przedszkolnych. Przygody rezolutnej dziewczynki i jej dowcip pomagają najmłodszym zrozumieć świat i pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmiesza dzieci i dorosłych. 

Wyjątkowość tej serii polega na tym, że przedstawia ona realny świat, w którym żyje współczesna rodzina. Basia jak każde dziecko ma mnóstwo pomysłów, jest twórcza, kreatywna, wesoła ale i potrafi się złościć, nie lubi sprzątać, marzy o własnym zwierzątku, bywa zazdrosna o młodsze rodzeństwo. Opowiadania Zofii Staneckiej i ilustracje Marianny Oklejak pozwalają przeżywać sytuacje z którymi spotykamy się na co dzień, w domu, w przedszkolu, czy na zakupach i choć często są to sytuacje trudne, stresujące to dowiadujemy się, jak proste mogą być rozwiązania i odpowiedzi. Wystarczą mądrzy rodzice i odrobina humoru by świat każdego przedszkolaka był bezpieczny i pełen dobrych emocji.

"Basia i śmieci"

Dlaczego na świecie jest tyle śmieci? Co można zrobić, żeby było ich mniej? Jak można ocalić wieloryba? Co zrobić, żeby nie używać plastikowych torebek i słomek? Te wszystkie pytania zadaje sobie i innym Basia. 

Wszystko zaczyna się od spaceru z przedszkola, podczas którego Basia zachowuje się zupełnie nie jak ona - jest smutna i zamyślona. Powodem okazuje się troska o wieloryby, które po zjedzeniu plastikowej torebki wyrzuconej do wody umierają. Dziewczynka tak bardzo przejęła się tą informacją, że postanowiła dużo bardziej zwracać uwagę na otaczające ją śmieci. A okazało się, że tych jest całe mnóstwo! Całą drogę zbierała i wrzucała do kosza odpadki. Zmiany szykują się także w domu dziewczynki. Na początek mama zaproponowała, że zamiast plastikowych reklamówek mogą uszyć ze starych ubrań materiałowe torby na zakupy. Basia z przerażeniem zauważyła to, co wcześniej jej nie przeszkadzało - że jej pokój przypomina wielkie śmietnisko. Całą rodziną posegregowali również gazety, magazyny i kartonowe pudła. Podczas obchodów Dnia Ziemi zanieśli zebraną makulaturę do punktu wymiany w parku, gdzie w zamian dostali sadzonkę dębu, która otrzymała przepiękne imię - Basia.






"Basia. Wielka księga pytań"

Basia lubi zadawać pytania. Dlaczego? Bo dzięki nim może się czegoś dowiedzieć o sobie, o innych i o tym, jak działa świat. Po co? Bo Basia lubi dużo wiedzieć. Kto by zresztą nie lubił? 

Wielka księga pytań” to zbiór opowiadań, w którym bliscy odpowiadają na pytania Basi, zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane. Bywa też, że to inni pytają, a Basia udziela odpowiedzi. Dlaczego? Bo pytania i odpowiedzi to tak naprawdę rozmowa. A rozmawiać mogą ze sobą wszyscy: i duzi, i mali. I wcale nie zawsze to duzi wiedzą wszystko najlepiej.

Pytania podzielone są na cztery kategorie. Pierwsza z nich dotyczy kuchni i znajdujemy tutaj pytania o wylizywanie ciasta z miski, skąd się biorą jajka, tradycyjne u Basi pytanie o żelki i możliwość spożywania ich na każdy posiłek oraz pytanie o mąkę rozsypaną na podłodze. Druga kategoria pod tytułem "Kto pyta, nie błądzi?" dotyczy spraw takich jak katar, obsiusiana deska w łazience, ilości śledzi jaką potrafi zjeść tata a także trudniejszych spraw jak choćby pytanie o to skąd biorą się bączki, dlaczego dorośli mówią brzydkie słowa czy spanie z rodzicami. Tutaj także dowiemy się skąd bierze się bałagan, dlaczego w domu nic nie można znaleźć, jak działa bankomat, czym można zając się w samochodzie, dlaczego czekamy na autobus aż w końcu standardowe pytanie - kiedy dojedziemy na miejsce. Kategoria trzeci nosi tytuł "Bardzo poważne pytania" i faktycznie, takie właśnie one są. Dlaczego mnie urodziłaś? Po co jesteśmy na świecie? Jak poznali się rodzice i jak Basia pojawiła się na świecie? Kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz? Co można zrobić ze złością? Skąd się biorą sny? Skąd dzieci biorą pomysły? Sami przyznacie - pytania tej kategorii to ciężki kaliber. Na koniec pozostaje nam nieco lżejsza tematyka, dotycząca zwierząt. Dlaczego świnki mają zakręcone ogonki i co mówią psy, kiedy machają ogonami? Po co są komary i czy mają one uszy? Skąd żółwie mają skorupy? Dlaczego ludzie nie mają futra? I na koniec fundamentalne pytanie, nad którym sama głowię się i wciąż nie potrafię znaleźć odpowiedzi - dlaczego ludzie są niedobrzy dla zwierząt?










Seria „Basia” to świetna, współczesna literatura dziecięca, dowcipnie zilustrowana, w nowoczesnej oprawie graficznej. To pierwsza na polskim rynku próba wypromowania na szeroką skalę polskiego współczesnego bohatera dziecięcego. Myślę, że próba udana, biorąc pod uwagę, że jej przygody doczekały się już dwóch filmowych adaptacji. Książki o Basi zawsze są entuzjastycznie przyjmowane przez moich przedszkolnych wychowanków, którzy w tej rezolutnej dziewczynce znajdują cząstkę siebie. Polecam z całego serca, po te pozycje możecie sięgać w ciemno!


Książki z serii "Basia" znajdziecie na stronie wydawnictwa Egmont, poniżej podaję link:



Image and video hosting by TinyPic

3 komentarze:

  1. Księga pytań na pewno pomoże w odpowiadaniu na pytania dzieci :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Basię czytam często dzieciom w przedszkolu :)

    Pozdrawiam i zapraszam do mnie- aktualnie trwa konkurs :)

    OdpowiedzUsuń

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...