130. "Kobiety i nauka. One zmieniły świat" Rachel Ignotofsky

O tym, że kobiety rządzą światem nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zupełnie nie rozumiem jak to możliwe, że kiedyś uważano płeć piękna na słabszą, gorszą i nic nie znaczącą. Tymczasem przez stulecia wiele kobiety ryzykowało wszystko w imię nauki. "Kobiety i nauka. One zmieniły świat" to zbiór 50 sylwetek dzielnych i niezwykle mądrych kobiet oraz opis ich wkładu w rozwój techniki, inżynierii, matematyki i nauk przyrodniczych od antyku do współczesności. To fantastyczna książka, która dodaje młodym kobietom pewności siebie i odwagi. Poznajcie poniższą recenzję.



"Kobiety i nauka. One zmieniły świat" to opowieść o dokonaniach nieustraszonych kobiet, które przetarły szlaki dla następnych pokoleń inżynierek, biolożek, matematyczek, lekarek, astronautek, fizyczek i wielu innych. W przeszłości nie było to jednak zadanie tak łatwe jak dziś. Kobiety często miały utrudniony dostęp do edukacji. Nie pozwalano im także publikować artykułów naukowych. Wymagano od nich jedynie, aby były dobrymi żonami i matkami. Opisane w tej książce postaci musiały walczyć ze stereotypami, by robić to, co chciały. Łamały zasady, publikowały pod pseudonimami, pracowały dla samej satysfakcji dowiadywania się nowych rzeczy. Musiały też nauczyć się wierzyć w siebie, gdy inni ciągle wątpili w ich umiejętności.





Bohaterki, które zatrząsnęły światem nauki, to znane na całym świecie sławy, jak badaczka dzikich zwierząt Jane Goodall czy fizyczka i chemiczka Maria Skłodowska-Curie, lecz także zapomniane pionierki, jak Katherine Johnson – amerykańska matematyczka i fizyczka, która obliczyła trajektorię lotu Apollo 11 na księżyc w 1969 roku. Zdecydowana większość postaci umieszczonych w książce to fizyczki, matematyczki, chemiczki, biolożki, astronomki czy inżynierki, a więc przedstawicielki typowo męskich zawodów. A jednak to właśnie im udało się dokonać epokowych odkryć i zapisać się wielkimi literami na kartach historii.






Kiedy recenzowałam dla Was książkę "Kobiety i sport. One grały, by wygrać" (tutaj - klik) - bliźniaczą pozycję autorstwa Rachel Ignotofsky narzekałam, że autorka nie umieściła w niej żadnej Polki. Tym razem powodów do narzekań mieć nie powinnam, pojawiła się tutaj bowiem postać Marii Skłodowskiej-Curie, jednakże nie wyobrażam sobie, aby mogło jej zabraknąć. To przecież najsłynniejsza kobieta, która wpłynęła na rozwój nauki. Niestety, w książce nie pojawia się już więcej żadna nasza rodaczka. I tym razem dominują postaci pochodzące z Anglii, Stanów Zjednoczonych czy Niemiec. To jednak dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej nie tylko o najbliższym otoczeniu.





"Kobiety i nauka. One zmieniły świat" to przepięknie ilustrowana książka, która pokazuje wiele bardzo ważnych odkryć i niezwykłe życiorysy kobiet, które ich dokonały. Oprócz fascynujących historii znajdziemy tu ciekawe infografiki przedstawiające m.in. wyposażenie laboratorium czy ilustrowany słownik pojęć naukowych. Książka idealnie sprawdzi się jako prezent świąteczny dla młodych dziewcząt.

Książki z serii "Kobiety i..." znajdziecie na stronie wydawnictwa Egmont, poniżej podaję link:

"Kobiety i..."

Image and video hosting by TinyPic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

273. "Zwyczajna kobieta" Anna Płowiec - recenzja przedpremierowa

Przepis na zwyczajne życie. Miłość, wierność, uczciwość, zaufanie, tolerancja czy przyjaźń to podstawowe składniki życia, zwłaszcza w związk...